Same Store
$156,095K
Nonsame Store
$9,118K
Net (loss) income
allocable to common shares
-$68K
(-100.81%↓ Y/Y)
Loss (income)
allocated to...
-$59K
(-134.30%↓ Y/Y)
Rental and other
property revenue
$165,213K
(2.68%↑ Y/Y)
Other revenue
$109K
(-67.75%↓ Y/Y)
Net income (loss)
-$127K
(-101.49%↓ Y/Y)
Total revenue
$165,322K
(2.53%↑ Y/Y)
Total expenses
$143,584K
(7.07%↑ Y/Y)
Interest expense
$20,732K
(7.15%↑ Y/Y)
Loss from
investments in...
-$1,047K
(-77.46%↓ Y/Y)
Other nonoperating
income (expense)
-$86K
(16.50%↑ Y/Y)
Depreciation and
amortization expense
$64,632K
(10.06%↑ Y/Y)
Property operating
expenses
$62,124K
(4.83%↑ Y/Y)
General and
administrative expenses
$8,514K
(1.28%↑ Y/Y)
Property management
expenses
$8,237K
(5.25%↑ Y/Y)
Casualty losses (gains),
net
$77K
(166.96%↑ Y/Y)
Back
Back
Income Statement
INDEPENDENCE REALTY TRUST, INC. (IRT)
INDEPENDENCE REALTY TRUST, INC. (IRT)
source: myfinsight.com